Baharda gözlerinizi alerjiden koruyun

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Çağlayan baharla birlikte gözlerde görülmeye başlayan alerjik vakaların nedeninin, havadaki toz partikülleri, polen ve güneş olduğunu söyledi. Dışarı çıkarken gözlük takılmasını önerdi
Mevsimsel hastalıklar arasında başı çeken göz alerjileri, baharın gelmesiyle kendini yeniden göstermeye başladı. Özellikle polenlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklıklara neden olan göz alerjisinin en fazla mağduru, çocuk ve ergenlik dönemindeki gençler. Bahar ve yaz aylarında havada oluşan toz partikülleri, polen ve güneş gibi etkenlerin, gözün beyaz tabakasını örten ince zarda bulunan duyarlı hücreleri uyararak göz alerjisini ortaya çıkardığını kaydeden Çağlayan, alerjik durumun gözde sulanma, yanma,
kızarıklık ve kaşıntı olarak ortaya çıktığını dile getirdi. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Çağlayan, alerjik belirtilerin en çok çiçek, çim ve ağaçlı ortamlarda görüldüğüne dikkat çekti.

GÖZLÜK KULLANIN

Göz alerjisinden basit yöntemlerle korunmanın mümkün olduğunu vurgulayan Çağlayan, sorun yaşayanların tozlu ortamlardan uzak durmasını ve dışarı çıkarken şapka ve gözlük takmaları gerektiğini vurguladı. Alerjiye maruz kalanların gözlerini kaşıyıp, ovuşturmamaları gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Murat Çağlayan, “Ellerimiz, genelde vücudumuzun en kirli bölümü olduğundan enfeksiyona neden olur. Yine, kaşıma alerjinin semptomlarının daha kötüleşmesine yol açar. Böyle durumlarda en etkili yol, göze soğuk kompres yapmaktır. Bu şekilde gözlerimizdeki hem kaşıntıyı, hem de baskıyı azal-tarak enfeksiyonun ilerlemesini de engelleriz” diye konuştu.

DOKTOR KONTROLÜNDE

Alerji tedavisinin genellikle damlalarla yapıldığını söyleyen Çağlayan, damla kullanacak hastaların bu damlaları mutlaka doktor kontrolünde almaları gerektiğine dikkat çekti.