Göz lazer ameliyatları yaşam kalitesine değer katıyor

Göz ameliyatlarında lazer teknolojisini Türkiye’ye getiren göz doktorlarından biri olan Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, lazer ameliyatlarında doğru hastayı seçmenin çok önemli olduğunu söyledi. Göz bozukluğu hastalıklarının tedavisi için gözlük, kontakt lens ve lazer teknolojisi olarak üç seçenek bulunduğunu belirten Kaşkaloğlu, gözlük ve kontakt lensin zamanla hastada sıkıntı yaratabildiğini, lazer tedavisinin hastanın konforunu arttırdığını kaydetti.

1992’de kuruldu

1992 yılından bu yana lazer teknolojisini kullandıklarını ve getirdikleri teknolojinin dünyadaki ilk lazer cihazlarından biri olduğunu anlatan Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, “Şu an üçüncü nesil lazer cihazlarını kullanıyoruz. Kullandığı bu cihazlar uzay teknolojisiyle gözü sabitliyor. Göz hareket etse dahi, doğru yere lazer uygulaması yapıyor” diye konuştu.

Hastaları lazer öncesinde detaylı olarak incelediklerini belirten Kaşkaloğlu şu bilgileri verdi. “Öncelikle lazer düşündüğümüz hastanın genel ve bir göz rahatsızlığı olup olmadığına bakıyoruz. Bu tetkiklerin ardından hastanın göz numaralarına bakıyoruz. Daha sonra korneanın çaplarını ve kalınlığını ölçüyoruz. Bunların hepsi uygunsa ve hastanın numaraları tedavi edebileceğimiz boyuttaysa hastaya lazer operasyonu için randevu veriyoruz. Günümüzde hipermetrop 4-5, miyop 8-10, astigmat 4-5 numaraya kadarki göz bozuklukları lazerle düzeltilebillyor. Tabi ki bunlar üst sınırlar. Bir hasta 5 numara miyop aynı numaradaki hastaya ‘sana lazer olmaz’ diyebiliyoruz. Bize başvuran hastaların yüzde 10-15’i lazer için uygun olmuyor. “