Lasik ameliyatları ile gözlüğün pabucu dama

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi başhekimi Op.Dr. Bilgehan Sezgin Asena, lasik ameliyatlarının miyopi ile birlikte hipermetrop ve astigmatta da başarıyla uygulandığını dikkat çekti. “ lazer operasyonlarını sadece miyop hastalara yapıldığı gibi yanlış bir algı var”dedi.

Lastik operasyonlarının 18 ve 65 yaş aralığında kırma kusuru olan göz bozukluklarını yaşayan kişilere uyguladığınız söyleyen Dr Asena, “ yapılan tetkikler sonunda kişinin göz yapısı ve numarasının uygun olduğu belirlenirse lasik işlemini gerçekleştiriyoruz bunun için gözünün önünde yer alan saydam kornea tabakasının şekil ve kalınlık bakımından excimer lazer için uygun olması gerekiyor” diye konuştu.

Halk arasında göz çizdirme olarak bilinen ve göz bozukluklarının bıçakla giderildiği operasyonların bugün modern ve teknolojik lazer cihazlarıyla çok kısa sürede ve daha konforlu bir şekilde yapılabildiğini dile getiren Op. Dr.Bilgehan Sezgin Asena, “ artık miyopi, hipermetrop ve astigmat gibi göz bozuklukları düzeltilebiliyor. Lasik olan kişiler 10 – 15 dakika ameliyat odasında geçirip 40 – 50 saniyede gerçekleştirilen lazer uygulamalarıyla gözlüklerinden kurtuluyor” diye konuştu. Lasik operasyonunun kişilerin ertesi gün normal yaşamlarına dönebildiğini söyleyen Op.Dr Bilgehan Sezgin Asena sadece ilk haftalarda darbeye maruz kalınabilecek agresif sporlardan uzak durulması gerektiğini hatırlattı.