Arpacık Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Arpacık Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Arpacık nedir, Göz kapağındaki yağ bezinin akut iltihabıdır. Yani kirpik dibine yakın yerde bir enfeksiyondur. Göz kapağı kenarında ağrılı şişlik ve kızarıklık vardır. Hatta kapağın açılmasını engelleyecek kadar fazla olabilir. Arpacığın bulunduğu yerde dokunmakla bile ağrı olabilir. Aynı anda birden fazla veya birbiri arkasına birkaç tane arpacık çıkabilir. Arpacık genellikle şalazyon ile birbirine karıştırılır.

Arpacık neden oluşur? Oluşmasındaki sebep göz kapaklarında bulunan göz yaşının yağlı kısmının oluşmasından sorumlu salgı bezlerinde kıvamın koyulaşması, akışkanlığın azalması ve dolayısıyla burada çoğalan bakterilerin enfeksiyon hastalığı oluşturmasıdır.

Arpacık belirtileri Nelerdir? Hastalar genellikle ağrı, sıcaklık artışı ve göz kapaklarında şişlikle başvururlar.

Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır? Sıcak kompres ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Arpacığı günde üç veya dört defa yaklaşık 10 dakika süreyle sıcak kompres uygulayarak tedavi edebilirsiniz. Bunun için temiz küçük bir havluyu dayanabileceğiniz kadar sıcak suya batırıp sıkınız. Gözlerinizi kapatıp havluyu gözlerinizin üstünde 5-10 dakika tutunuz. Arada gerekirse havluyu tekrar sıcak suyla ıslatınız. Bu işlem göz kapaklarındaki kan dolaşımını artırarak iyileşmeyi hızlandırır ve yağ bezlerinin ağızlarını açarak temizler. Asla arpacığı sıkmayın. Eğer arpacık sizi zorluyorsa veya birbirini izleyen enfeksiyonlar beliriyorsa, doktorunuz göz kapağına sürmek için antibiyotik bir merhem verebilir.