Göz beyazında sarı leke- Pinguekula

Pinguekula-göz beyazında sarı leke nedir?

Pterijium-gözde et kadar olmasa da insanları rahatsız eden bir başka durum pinguekula olarak adlandırılan gözün beyazında burun tarafında sarı yağ birikmesidir. Bu ikisi ayrı rahatsızlıklardır. Pinguekula-göz beyazında sarı leke burun tarafında sarı yağ görünümlü kabarıklık yapar kornea üzerine yürümez. Estetik rahatsızlık dışında gözde yanma, batma, kızarıklık şikayetlerine neden olur.

Pinguekula-göz beyazında sarı leke tedavisi?

Pinguekula-göz beyazında sarı leke kişiyi estetik olarak  veya yanma, batma, kızarıklık gibi şikayetler yaparak rahatsız ediyorsa ameliyatla alınır. Kaşkaloğlu Göz Hastanesinde pinguekula ameliyatları yapılmaktadır.

Pinguekula Ameliyatı nasıl yapılır? 

Pinguekula ameliyatı için hastaneye yatmanıza gerek yoktur. Ameliyat 10-15 dakika sürer. Önce uyuşturmak için damlalar damlatıldığından ameliyat sırasında acı duyulmaz. Ameliyat sırasında sarı yağ birikintisi alınarak yerine sağlam doku kaydırılır ve doku yapıştırıcısıyla yapıştırılır. Ameliyattan sonra hemen hastaneden ayrılabilirsiniz. Ameliyat gecesi göz kapatılır ancak ağrı, sızı olmaz. İki taraflı olduğunda iki göz kapatılmaz. Bu ameliyatı yaptığımız hastalar sonuçlardan mutlu olmaktadırlar.

 

google aramaları: korneada beyaz leke, göz akında sararma, göz akında leke, göz akında beyaz leke, göz akını beyazlatmak, göz akının beyaz olması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir