Göz sağlığını korumak için doğru beslenmek şart

Dünya sağlık Örgütü tarafından her yıl ekim ayının 2. haftası perşembe günü toplumun dikkatini çekmek üzere düzenlenen Dünya Görme Günü, ülkemizde de kutlanıyor. Doğru beslenme ve vitaminlerin görme problemlerinin önlenmesinde yardımcı olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, Omega 3 yağ asitleri, çinko, C ve E vitamini almanın katarakt gibi yaşla ilgili görme problemlerinin önlenmesine yardımı olabileceğini ifade etti.

Göz sağlığının her yaşta dikkat edilmesi gereken konuların başında geldiğini vurgulayan Kaşkaloğlu Göz hastanesi kurucusu Prof.Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, çocukların 1,3 ve 5 yaşlarında yetişkinlerin ise yılda bir kez göz muayenesi olması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Kaşkaloğlu, göz ile ilgili herhangi bir şikayet olmasa bile olası risklerin erken tespiti için uzman hekimler tarafından yapılacak kontrolün önem taşıdığını ifade etti. Göz sağlığını korumak için alınması gereken bir dizi önlemler olduğu bilgisini veren Kaşkaloğlu, “Gözü yoran televizyon ve bilgisayar ekranına uzun süre yakından bakmayın. Kitap okurken gözünüzle kitap arasında en az 30 cm mesafe olmasına dikkat edin. Çok az yada çok fazla ışıkta okuyup yazmayın. Göz hastalıklarına neden olan bazı mikroplara karşı gözlerinizi temiz tutmaya özen gösterin. Doğru güneş gözlüğünü kullanmanın da gözlerinizi güneşin UV ışınlarına karşı koruyacağını unutmayın “dedi.

“Göz sağlığı için doğru beslenin”

Ispanak gibi yeşil ve yapraklı sebzeleri, somon, ton balığı ve diğer yağlı balıklar, yumurta ve diğer protein kaynakları, portakal ya da turunçgiller ailesine ait diğer meyveleri ya da meyve sularını düzenli tüketmek göz sağlığı için yardımcı olabilir. Sigara içenlerin göz sağlığı açısından risk taşıdığını belirten Kaşkaloğlu, sigaranın katarakta yakalanma ve gözlerdeki sinirlerin zarar görme olasılığını arttırdığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: 14.10.2016 Posta