Kaşkaloğlu’nda bıçaksız katarakt ameliyatı

Katarakt tedavisinde hata payını sıfıra indiren 1,5 milyon TL’Iik Femtosaniye Lazer cihazın, tanıtan Prof. Dr. Kaşkaloğlu, katarakt ve sarı noktadan korunmak için, “Güneş gözlüğü ve şapka kullanın” uyarısında bulundu.
Bu sene 13′üncu kuruluş yıl dönümünü kutlayan Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’nin kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu Sağlık Muhabirleri Derneği üyeleri ile buluşarak, katarakt ameliyatlarında kullanılan yeni teknoloji Femtosaniye LazerCihazı hakkında bilgi verdi. Kaşkaloğlu, ameliyat sırasında hastaya yüksek güvenlik ve konfor sağlayan cihazın milimetrik kesilerin düzgün yapılmasından dolayı büyük avantaj sağladığını anlattı.

KESİMİ CİHAZ YAPIYOR

Prof. Dr. Kaşkaloğlu sözlerine şöyle devam etti: “Cihaz, hastanın gözünün görüntüsünü ekrana alıyor, hekim gerekli ayarlamaları gerçekleştirdikten sonra, kusursuz bir şekilde katarakt alınıyor, göz içi merceğinin yerleştiği yuva da yine kusursuz olarak hazırlanıyor. Femtosaniye Lazer Cihazı’nda ekranda gözü sabitledikten sonra, ekran üzerinde nerelerde kesi yapacağınızı belirliyorsunuz. 40 saniye içerisinde tüm bu işlemler otomatik olarak lazer yardımıyla yapılıyor. Bu cihazdan dünyada 200 adet, Türkiye’de ise Ankara ve İstanbul’da bir kaç tane var. Ege Bölgesi’nde ise ilk defa biz kullanmaya başladık”

YENİ CİHAZIN FARKI NE?

Kaşkaloğlu, katarakt ameliyatlarında kullanılan ‘Fako’ yöntemi ile Femtosaniye arasındaki farkı anlattı: “Fako cihazı kalem ucu gibidir. Bu cihaz ultrasonik olarak titreşiyor. Bu cihaz merceğe çarparak eritiyor. Eriyen parçalar dışarı çıkıyor. Bu enerji aynı zamanda ısı enerjisi yaratıyor. Bu enerji korneanın tabakalarına zarar verebiliyor. Yeni cihazla yapılan teknikte lazerle mercek parçalanıyor. Sıfır enerji ile neredeyse kataraktı çıkartabiliyoruz. Hatayı en aza indiren, hasta açısından daha güvenli. Sonuçları o daha önceden belirlenebilir. Avantajı bu.” Kaşkaloğlu, Femtosaniye Lazer ile katarakt ameliyatlarında hastanın 15 dakikalık bir operasyon sonrasında evine giderek, çok kısa sürede günlük yaşantısına geri dönebildiğini, saatte ise 4-5 ameliyat yapabildiklerini söyledi.

İZMİR, YILDIZ ADAYI

Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, İzmir’in, sağlık turizminde büyük potansiyel taşıdığına dikkat çekiyor; “İzmir, insanları modern, çok güzel bir şehir. Dünya standardında kamu ve özel sağlık kuruluşlarımız var. ‘İzmir, İstanbul gibi bir merkez değil. Yurtdışından İzmir’e gelmek için İstanbul’dan geçilmesi gerekiyor. Bu bizim için bir handikap. Havalimanımızın kapasitesi artırıldı ancak bu yeterli değil. Hedef kitlelerimiz arasında Ortadoğu ve Karadeniz ülkeleri var. Başka yerde olmayan bir şeyin İzmir’e yapılması lazım. Bu, İzmir’deki sağlık turizmi çalışmalarına ivme kazandırır.” Güneşin ultraviyole ışınlarının İzmir’de fazla olduğunu kaydeden Kaşkaloğlu, “Bu ışınlar nedeniyle sarı nokta ve katarakt hastalıkları gelişme riski artıyor. Bu yüzden kaliteli güneş gözlüğü kullanmak ve şapka takmak bizi koruyacaktır” diye konuştu.